Ru
  1. Культури
  2. Рідкі Добрива для бобових культур

Бобові культури

Бобові культури Культури, які мають важливе агрономічне значення. Введення їх в сівозміну допомагає запобігти глобальному зменшенню концентрації органічних речовин на площах, де культура не чергуються. Типові представники зернобобових - горох і соя.
Горох потребує фосфорі і калії. Фосфор необхідний для нормального протікання енергетичних процесів: дихання, фотосинтезу, обміну вуглеводами. Завдяки йому формується потужна, добре розгалужена коренева система. Горох, маючи в доступності необхідний обсяг фосфору, відрізняється підвищеною стійкістю до низьких температур. Калій потовщує стінки клітин, впливає на синтез вуглеводів, накопиченню крохмалю і цукрів. Завдяки йому клітини краще утримують вологу, підвищуючи посухостійкість рослини.
Навесні гороху потрібен азот. При цьому вноситься він у великих дозах протягом короткого часу, так у культури дуже короткий вегетативний період. Якщо горох не встигне "нагнати" зелену масу, казати про гарний урожай не доводиться. Кращим рішенням щодо забезпечення рослини азотом виступають рідкі комплексні добрива. Вони нетоксичні і повністю засвоюються горохом, так як знаходяться в хелатній формі.
На відміну від гороху соя невибаглива до обсягів азоту що вноситься (чистого). Вона більш чутлива до комплексних добрив: азотно-фосфорно-калійних що містить мікроелементи. Мікроелементи потрібні для підвищення якості насіння, зниження ризиків ураження захворюваннями, поліпшення показника врожайності.
Мікроелементи, необхідні сої:

  1. бор - важливий протягом усього вегетаційного періоду, так як безпосередньо впливає на дозрівання, кількість плодів і квітів;
  2. молібден - покращує ріст коріння на ранніх стадіях, бере участь в азотному і фосфорному обміні;
  3. кобальт - підвищує засвоєння азоту з повітря.

Внесення під час посіву, а також у вегетаційний період, рідких комплексних добрив ТОВ НВП "Фервіта" допоможе забезпечити зернобобові культури необхідною кількістю мікро- та макроелементів, а також отримати збільшення урожаю на рівні 8-10%.