Ru
  1. Культури
  2. Рідкі Добрива для Технічних Культур

Технічні культури

Технічні культуриСільськогосподарські культури, що забезпечують потреби промисловості у виробництві широкого спектру продукції - соняшник, кукурудза, рапс.

Соняшник

Для отримання міцних рослин і доброї врожайності, питання живлення необхідно вирішувати з осені, під час оранки. У цей період вносять фосфор. Висів насіння стартує навесні, коли грунт прогрівається до + 6 ° С і вище. Для хорошого старту соняшнику вкрай необхідний комплекс макроелементів - NPK. Застосування тільки мінеральних добрив (наприклад, нітроамофоски) недостатньо!
Чергове підживлення потрібно в фазу зірочки. Тут необхідний бор, який:

  • максимально нівелює проблему пустозерності;
  • бере участь в транспортуванні вуглеводів;
  • активує нуклеїновий і білковий обмін;
  • накопичує вітаміни.

Кукурудза

Найбільш азотолюбна культура. Під час посіву обов'язково використовувати комплекс NPK для доброго старту, формування сильної кореневої системи і репродуктивних органів. У фазу 3-5 листка вносять фосфор з цинком. Фосфор - макроелемент, який бере участь в енергетичних процесах (фотосинтез, обмін вуглеводів, дихання), обмежує накопичення нітратів. Цинк в фазу 3-5 листка вкрай необхідний. Його недолік не дає корінням зміцнити, тому говорити про міцні рослині в майбутньому не доводиться в принципі. Слід дотримуватись балансу при внесенні P і Zn, так як надлишок першого робить другий важкодоступним для культури.
Вже перед самим цвітінням кукурудзу обов'язково підживлюють азотом.

Ріпак

Озимі сорти вимагають внесення азотно-фосфорних добрив, а також бору з осені. Навесні обов'язкові азот, сірка і бор. Сірка робить засвоєння азоту максимально повним, а бор необхідний для посилення стебла рослин, поліпшення квітів та плодів.
Вірно організувати живлення рослин за участю мікро- і макроелементів допомагають рідкі комплексні добрива. Ми пропонуємо широкий вибір РКД для будь-якої культури. Добрива ТОВ НВП "Фервіта" – просте, вигідне й ефективне вирішення проблем живлення технічних культур.